enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
16,8853
EURO
17,8334
ALTIN
992,10
BIST
2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa
Açık
32°C
Şanlıurfa
32°C
Açık
Pazartesi Açık
33°C
Salı Açık
35°C
Çarşamba Açık
36°C
Perşembe Açık
37°C

Şanlıurfa Büro-Memur-Sen’den oturma eylemi

Şanlıurfa Büro-Memur-Sen’den oturma eylemi

Şanlıurfa Büro-Memur-Sen’den oturma eylemi
16.05.2022
0
A+
A-

Büro-Memur-Sen Şanlıurfa Şubesi, memurların çalışma koşullarında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi talebi ile Şanlıurfa SGK il binası önünde oturma eylemi yaptı.

Büro-Memur-Sen Şanlıurfa Şubesi, memurların çalışma koşullarında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi talebi ile Şanlıurfa SGK il binası önünde oturma eylemi yaptı.

Memur Sendikaları Konfederasyonu’na (MEMUR-SEN) bağlı Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Şanlıurfa Şubesi, 16-20 Mayıs arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Şanlıurfa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il binası önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı grup adına Büro-Memur-Sen İl Başkanı Fethi Akbulut yaptı.

SGK’da uzun zamandır yaşanan problemleri ile ekmek mücadelesi için gecesini gündüzüne katan kurum personelinin yaşadığı zorlukları dile getirmek için bir araya geldiklerini kaydeden Akbulut, 16-20 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası’nın SGK çalışanlarının yaşadığı mağduriyetler nedeniyle buruk bir şekilde geçtiğini ifade etti.

Hafta boyunca, ’SGK personelinin mağduriyeti artık son bulsun, emekleri zayi olmasın’ diye her platformda eylem ve açıklamalarda bulunacakları bilgisini veren Akbulut, salı günü tüm çalışanlarla “siyah giyme” eylemi, çarşamba  4 saat iş bırakma eylemi, mesaiye 2 saat geç başlayıp mesaiyi 2 saat erken bitirme eylemleri yapacaklarını kaydetti.

Akbulut, seslerini hem ülke hem de dünya gündemine duyurmak için Twitter’da sanal miting düzenleyeceklerini belirterek, 20 Mayıs’ta da ülke genelinde tam gün iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun toplam 35 bin norm kadrosu olmasına rağmen işler kısıtlı sayıda personelle yürütülmeye çalışıldığına vurgu yapan Akbulut, “İstanbul’da yüzde 42 ülke genelinde de yüzde 65’lik fiili çalışan ile hizmet veren SGK personelinin iş yükü her geçen gün daha da artmaktadır” dedi.

Genel yetkili sendika olarak üyelerinin ve temsil ettikleri kamu görevlilerinin mağduriyeti son bulana kadar kararlı duruşlarını sürdüreceklerini belirten Akbulut, SGK çalışanları olarak isteklerini şöyle sıraladı:

HABERLER  Eyyübiye'de gençler geleceğe hazırlanıyor

“Bizler kimseden haksız bir kazanç ya da lütuf istemiyoruz! Biz hakkımızı istiyoruz, alın terimizin karşılığını istiyoruz!

Bizler mevzuatın ağır yükü altında ezilen, idari ve mali yönden attığı her imzanın yasal sorumluluğunu üzerinde taşıyan çalışanların, hakettiği ücretlerin ödenmesini talep ediyoruz!

Bizler COVID-19 pandemi sürecinde dünyanın imrenerek baktığı ve sorunsuz sistemi ile herkesin takdir ettiği Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki personelin hakkının teslim edilmesini istiyoruz!

Bizler kurum çalışanlarının 666 Sayılı KHK ile ellerinden alınan, fazla mesai ücretleri, ikramiyeler ve ek ödemelerin tekrar verilmesini istiyoruz.

Bizler kamu işçisi ile memurlar arasındaki maaş farkı adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. SGK’da çalışan bir işçinin maaşı 11 bin TL’yi bulurken asıl işi yapan bir memurun maaşının 6-7 bin lira gibi komik rakamlarda kalmasını kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.

Bizler Kurum personelinin uzmanlaştırılmasını, sosyal sigorta uzmanı kadrosunun açılmasını ve çalışma tazminatının verilmesini istiyoruz.

Bizler Şeflerin özel hizmet tazminatları ve ek ödeme oranları yükseltilerek, hak ettikleri ücretin ödenmesini istiyoruz.

Bizler İcra memuru kadrosunun ‘Sosyal Güvenlik İcra Memuru Uzmanı” şeklinde ihtas edilmesini talep ediyoruz.

Bizler Denetmen ve Denetmen yardımcılarının il müdürlüğü bünyesine bağlı değil de, grup başkanlığına bağlanmasını talep ediyoruz

Bizler Kurumda boş bulunan kadrolara, görevde yükselme sınavında başarılı olan personelin atanmasını ve liyakata uygun olmayan usulsüz atamaların önüne geçilmesini istiyoruz

Bizler Denetmen alımlarında kurum içinden alıma belirli bir kadro ayrılarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yıllarca görev yapmış çalışanların atanmalarını istiyoruz.

Bizler Toplu sözleşme maddesiyle güvence altına alınan, 4/B’li olarak görev yapan personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz.

 Bizler 3600 Ek gösterge çalışmasında SGK çalışanlarının da dikkate alınmasını ve sonuna kadar hak ettikleri 3600 ek göstergenin kurum çalışanlarına verilmesini talep ediyoruz.

HABERLER  Karaatlı güven tazeledi

Bizler banka maaş promosyon anlaşması ile geçen yıl mayıs ayında ödenen 4 bin liranın, enflasyon rakamları da dikkate alınarak güncellenmesini talep ediyoruz.”

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Akbulut’un açıklamasının ardından gruptakiler, Şanlıurfa SGK il binası önünde 1 dakikalık oturma eylemi yaptı.

Yorumlar

  1. İşçi dedi ki:

    Fethi başkan, sen diyorsun ki “Bizler kamu işçisi ile memurlar arasındaki maaş farkı adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. SGK’da çalışan bir işçinin maaşı 11 bin TL’yi bulurken asıl işi yapan bir memurun maaşının 6-7 bin lira gibi komik rakamlarda kalmasını kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.” işçinin maaşı 11 bin TL değil 6 bin TL dir. Kaldı ki sizin işçinin maaşını örnek göstermeniz doğru bir davranış mıdır. Memura işçiyi hedef göstermeniz doğru bir davranış mı ? Namaz kılıyorsunuz ve yalan beyanda bulunuyorsunuz… Ben ve işçi kardeşlerim hakkımızı helal etmiyoruz, sizi Allah’a havale ediyorum…