enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,4047
EURO
10,1808
ALTIN
507,39
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa
Az Bulutlu
35°C
Şanlıurfa
35°C
Az Bulutlu
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
35°C
Çarşamba Az Bulutlu
34°C
Perşembe Sıcak
35°C

DEVA Partisi Şanlıurfa il başkanı Tüysüz Urfa’da artan intihar vakalarına dikkat çekti

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet TÜYSÜZ son dönemlerde Şanlıurfa’da artış gösteren intihar vakalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

DEVA Partisi Şanlıurfa il başkanı Tüysüz Urfa’da artan intihar vakalarına dikkat çekti
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet TÜYSÜZ son dönemlerde Şanlıurfa’da artış gösteren intihar vakalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İntihar olaylarının özellikle son dönem çok ciddi bir artış gösterdiğini görmezden gelemeyiz diyen Başkan Ahmet Tüysüz şunları söyledi:

“Bu kadar sık tekrarlanması, ardındaki toplumsal faktörlere dikkat etmemiz gerektiğini bizlere göstermektedir.

1- Öncelikle, bu tür haberlerin kamuoyuna özellikle merhamet ve acınma duygularını istismar edici tarzda verilmesinin intiharları teşvik etmek gibi istenmeyen durumlara sebebiyet verebileceği dikkate alınmalıdır.  Bu konuda basına büyük iş düşmektedir. Bu konudaki haberler çok dikkatli ve titizlikle yapılmalı, bu titizlik ve özen intiharların üstünün örtülmesi veya görmezden gelinmesi ile karıştırılmamalıdır.

2-İntihar edenlerin ailelerinin bu ölüm şekline utanılacak bir durummuş gibi algılayabildikleri, iletişime kapalı olabilecekleri dikkate alınmalıdır.

3- Bu konu ele alınırken, intiharın ani bir karar ile olmadığı, bir sürecin sonunda olduğu, bu karara neden olan faktörlerin dış dünyadaki yansımalarının sezilmesi, fark edilmesi için yeterli ve zamanında sağlanacak ruh sağlığı desteğinin çok önemli olduğu anlatılmalıdır. Aynı zamanda da ruh sağlığı hizmetleri herkes için erişilebilir hale getirilmelidir.

4-Her olay tüm boyutlarıyla konunun uzmanlarınca enine boyuna irdelenmelidir. Bu konuda çok acil ve hemen kapsamlı bir TBMM Araştırma Komisyonu kurulmalıdır. Böylece komisyon tarafından uzman desteği alınarak konunun bütün boyutlarıyla irdelenerek çözüm önerileriyle birlikte sorunların tespit edilmesi gerekir. Bu irdeleme bize ihtiyaç duyulan sosyal hizmetler hakkında bilgi verecektir. Psikososyal desteğe ihtiyacı olan herkese zamanında destek sunulması için sosyal hizmetler mahalle düzeyinde yerelleştirilme ve hazırlanacak Sosyal İnceleme Raporları baz alınarak önleyici hizmetler verilmelidir.

5-İntihar süsü verilmiş şüpheli ölümlerin kolluk ve savcılıkça derinlikli ve titiz bir incelemeye tabi tutulması suretiyle olası cinayet failleri veya intihara sürükleyen/neden olan kişiler yargı önüne çıkarılmalıdır. Cezasızlıkla sonuçlanmayacak her vaka yeni şüpheli intihar olaylarının olmasına engel teşkil edecektir.

HABERLER  Suriyeli aşiret reisinin yöresel kıyafeti nedeniyle Meclis'e alınmadığı iddiası

6-İntihara sebebiyet verenler hakkında da işlem yapılmalıdır. Konuya ilişkin yasal düzenlemelere de dikkat çekmek isteriz:

a) Ceza yasasında fail, mağdurun intihar edeceğini bildiği halde yükümlülüklerini bilerek ihmal ederek mağdurun ölmesini istemişse, bu durumda ölüm gerçekleştiğinde fail,”ihmali davranışla kasten öldürme suçu”   nedeniyle cezalandırılır.

b) Failin cebir ve tehdit kullanmak suretiyle mağduru intihara mecbur bırakması halinde, fail hakkında “kasten öldürme suçu” nedeniyle yargılama yapılır.

c)İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya algılama yetenekleri ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenler de “kasten öldürme suçu”nedeniyle cezalandırılır.

d)İntihara yönlendiren başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, başkasının intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.84/1).

e)İntiharın gerçekleşmesi durumunda, kişi dört yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.84/2).

f)Başkalarını intihara alenen teşvik eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.84/3).

g)İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler, “kasten öldürme suçundan” sorumlu tutulurlar (TCK m.84/4).

7- Bu sürecin en önemli parçalarından biri de geride kalanlara sunulacak psiko sosyal destek hizmetleridir. Bu hizmetler de kayıptan etkilenen herkese talebe bağlı olmaksızın rahatlıkla erişilebilir ve herkesi kapsamalıdır.

İnsanların kendi yaşamına son verecek kadar umut’suzluk haline her türlü siyasi çıkardan arındırılmış, art niyetsiz, fakatsız, amasız, lakinsiz, ivedilikle, derhal, hemen şimdi, zaman yitirilmeksizin ve acilen çözüm bulunmalıdır. Zaman yitirdikçe biri daha canına kıymakta, ocaklara ve yüreklere ateş düşmektedir. Bu konuda başta kendimiz olmak üzere herkesin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağrıda bulunuyoruz.

HABERLER  Fatih Erbakan'dan YKS açıklaması

Evet Bizler!

Yani Herkes ve hemen şimdi!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.