enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
27,3308
EURO
28,7975
ALTIN
1.647,86
BIST
8.213,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa
Açık
35°C
Şanlıurfa
35°C
Açık
Perşembe Açık
34°C
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Az Bulutlu
28°C

Şanlıurfa’da Hekim sendikaları maaş zamlarına tepki gösterdi

Şanlıurfa’da Hekim sendikaları maaş zamlarına tepki gösterdi

Şanlıurfa’da Hekim sendikaları maaş zamlarına tepki gösterdi
12.07.2023 19:37
0
A+
A-

ŞUAHED öncülüğünde Hekim-Sen ile Hekim Birliği Sendikası’nın da katıldığı ortak bir basın açıklaması ile memur maaşlarına yapılan zam düzenlemesine tepki gösterildi.

Zam oranını ürünlerdeki fiyat artışlarına oranla yetersiz bulan Sendikalar, ilgili açıklamada, “5 Temmuz 2023 tarihinde tarafınızca açıklanan %17.55 zam oranı ve 8077 TL ek ödeme, aile hekimliği çalışanlarının hak edişlerine ve hizmetin yürütülmesi için gerekli ASM gider ödeneğine oransal artışı tam bir hayal kırıklığı olmuştur” dedi.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Birlik ve Dayanışma Sendikası (ŞUAHED) öncülüğünde Hekimsen Sendikası ile Hekim Birliği Sendikası’nın katıldığı ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Hekim sendikaları “Lütuf değil sadaka değil hakkımızı istiyoruz” başlığı altında yaptığı açıklamada, geçen hafta yapılan düzenleme ile memur maaşlarına getirilen yüzde 25’lik zam oranını yetersiz bulup tepki gösterdi.

Sendiklar, “5 Temmuz 2023 tarihinde tarafınızca açıklanan %17.55 zam oranı ve 8077 TL ek ödeme, aile hekimliği çalışanlarının hak edişlerine ve hizmetin yürütülmesi için gerekli ASM gider ödeneğine oransal artışı tam bir hayal kırıklığı olmuştur” dedikleri açıklamada şunları ifade etti:

“Bizler aile sağlığı merkezinde görev yapan aile hekimleri, aile sağlığı çalışanı Ebe, Hemşire, Tibbi sekreter, ATT ve ASM personelleriyiz.

Aile sağlığı merkezlerinin 25 üzeri kalem halinde sabit gideri bulunmaktadır. Son 5 yıl içerisinde bu giderlerin enflasyon artışı yanında, ASM giderleri için ödenen gider ödemesi artışı çok geride kalmıştır.

Birçok aile hekimi, ebe, hemşire asli kadrosuna dönmüş, birçok ASM kira, elektrik faturasını ödeyememekte, standart sağlık hizmeti verilecek tibbi ve hijyen malzemesini alamamakta artan personel giderleri sebebiyle birçok ASM personel işten çıkarmaktadır. Son 5 yıl içerisinde; Resmi TÜFE artışı %331, asgari ücret artışı %611, Kira artişi %400 olmuşken ASM giderleri için yapılan artış sadece %330 olmuştur. Aradaki fark artık hekimlerin kendi hak edişlerinden sağlanır noktaya gelmiştir.

HABERLER  Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması

5 Temmuz 2023 tarihinde tarafınızca açıklanan %17.55 zam oranı ve 8077 TL ek ödeme, aile hekimliği çalışanlarının hak edişlerine ve hizmetin yürütülmesi için gerekli ASM gider ödeneğine oransal artışı tam bir hayal kırıklığı olmuştur. Aile hekimleri ve ASC’lerin sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde yapılacak düzenlemelerle hak ediş ve gider ödeneklerinde iyileştirme yapılmadığı takdirde sistemden çıkışların artacağını ve sistemin tamamen tikanacağı bir gerçektir.

İvedi olarak 05. 07. 2023 tarihinde açıklanan 8077 TL ek ödeme tavan ücrete yansıtılmalı ve emekliliğe etkisi olacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Ayrıca Aile Hekimliği Sözleşme ve Odeme Yönetmeliğinde yer alan hem aile hekimleri hem de ASC’lerin ilk 1000 puana kadar olan temel hak ediş katsayısı acil olarak %100 arttırılmalı, eşdeğer meslek gruplarının temel ücretlerinin altında bir hak ediş alınması önlenmeli, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının 1000 puan üzeri hak ediş kalemi katsayısı mevcut açıklanan memur zamdan bağımsız olarak %50 arttırılmalı, ASM gider ödeneği oranları tüm ASM sınıflarında yapılacak değişiklikle %50 acil olarak arttırılmalı, Sosyoekonomik gelişmişlik düzey ödemesinde bölge oranlan deprem bölgesi öncelikli olarak güncellenmeli ve çarpan katsayısı %100 arttırılmalı, destek ve teşvik ödemesi ulaşılabilir bilimsel, gerçekçi oran ve kriterler ile yeniden düzenlenmeli, tüm aile hekimliği çalışanlarının alabilmesi sağlanmalı, destek ve teşvik ödemesinde aile sağlığı çalışanları için belirlenen tavan ücret oranı %3’den %21’e çıkarılmalı, ASC’ler için belirlenen hak ediş ücreti üst limiti tavan ücretin 1.5 katı uygulaması 3 kata çıkartılarak hak ediş üst limiti sınırlaması genişletilmeli, Aile hekimleri ve ASC’lerden alınan vergi yüzdelik dilimi sabit olmalı ve bu oran en fazla %20’yi geçmemelidir.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Birlik ve Dayanışma Sendikası Hekimsen Sendikası Hekim Birliği Sendikası

HABERLER  Şanlıurfa'ya hızlı tren müjdesi yine yok

Tabipsen Sendikası Şanlıurfa Tabip Odası”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.