enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
30,9779
EURO
33,6035
ALTIN
2.013,95
BIST
9.347,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa
Az Bulutlu
16°C
Şanlıurfa
16°C
Az Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
17°C
Cumartesi Açık
18°C
Pazar Az Bulutlu
14°C
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C

Pandemi cezalarının iadesinde izlenecek yol belirlendi

Pandemi cezalarının iadesinde izlenecek yol belirlendi

Pandemi cezalarının iadesinde izlenecek yol belirlendi
06.08.2023 10:22
0
A+
A-

Anayasa Mahkemesi, pandemi döneminde kesilen para cezalarının geri iade edilmesini kararlaştırmıştı. İşte ödemelerde izlenecek yol…

Koronavirüs salgını dolayısıyla ilan edilen pandemi döneminde bazı yasaklar getirildi. Bu süreçte maske takmayan, yasak olmasına rağmen sokağa çıkan 1 milyon 388 bin kişiye para cezası kesildi. Bunlardan 1 milyon 67 bini cezayı ödemedi. Anayasa Mahkemesi, ödenmiş Koronavirüs cezalarının geri iade edilmesini kararlaştırdı.

İZLENECEK YOL BELİRLENDİ

Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Genel Tebliği’yle ödemelerde izlenecek yol belirlendi. Hürriyet’e göre, 31 Aralık 2024’e kadar başvuru yapılabilecek. Toplam iade tutarının 309 milyon TL’yi bulması bekleniyor.

İADE İŞLEMİ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Resmi Gazete’de yayımlanan Tahsilat Genel Tebliği’nde daha önce çıkarılan yasayla salgın döneminde kesilen idari para cezalarının tebliğ edilmemesi, tebliğ edilmiş olanların ise tahsil edilmemesi ancak tahsil edilmiş olan idari para cezalarının geri ödenmemesinin düzenlendiği anımsatıldı. Tahsil edilen cezaların iade edilmemesi hükmünün ise Anayasa Mahkemesi’nin 5 Nisan tarihli kararıyla iptal edildiği anımsatılan tebliğde, ödemelerin yapılabilmesi için izlenmesi gereken yol şöyle açıklandı:

9/11/2022 tarihinden önce tahsil edilmiş olan idari para cezaları, tahsilatı yapan idari birime 31/12/2024 tarihine kadar (bu tarih dahil) başvurulması halinde iade edilecek.

COVID-19 salgın hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 1593 sayılı Kanun ile 5326 sayılı Kanun kapsamında verilen ve 9/11/2022 tarihinden önce tahsil edilen idari para cezasının iade edilebilmesi için tebliğ ekinde yer alan ve Resmi Gazete’de yayınlanan dilekçe doldurulacak. Bu dilekçe ve idari yaptırım karar tutanağı ile ödeme belgesinin birer örneği dilekçeye eklenecek ve 2024 yılı sonuna kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvuruda bulunulacak.

İNTERNETTEN, DOĞRUDAN VEYA POSTA YOLUYLA

HABERLER  Gümüşhane'de 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Ceza ödemesi vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ’ye yapılmışsa iade başvurusu Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden yapılabilecek. Ayrıca ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla da başvuru yapılabilecek.

Ödeme, cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimine, mal müdürlüğüne veya defterdarlık muhasebe müdürlüğüne yapılmışsa, başvuru ödemenin yapıldığı muhasebe birimine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla yapılabilecek. Başvuru tahsilatı yapan birim dışında bir yere yapılmışsa da ilgili birime gönderilecek.

BAŞKA KAMU BORCU VARSA

Ödeme yapılabilmesi için idari yaptırım karar tutanağı aranacak. Eğer cezayı ödeyen kişi bunu sunamıyorsa, kamuda yazışmalar yoluyla bu tutanak aranacak ve buna göre gerekli kontroller yapılacak.

Vergi dairelerince yapılacak iadelerde, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunu’nun 23 üncü maddesi ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 88’inci maddesinin on altıncı fıkrası dikkate alınacak. Amme Alacakları Kanunu’nun 23. maddesi, iade edilecek tutarın, hak sahibinin amme idaresine olan borçlarına mahsup edilmesini öngörüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.